Grzejnik podtynkowy

Grzejnik może pracować w systemie wysokotemperaturowym (60 - 100℃) jak również i niskotemperaturowym (25 - 55℃). Pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń. W przeciwieństwie do "podłogówki", która z uwagi na dużą rozszerzalność termiczną nie może być obciążana wysokimi temperaturami, a także tradycyjnych kaloryferów, które z kolei przy niskich parametrach zdecydowanie tracą swoje zdolności grzewcze.

Grzejnik 3THERMO został zaprojektowany tak, aby zapewniał 100% bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Nie wprowadza wody pod tynk czy posadzkę tak jak popularna "podłogówka". Drugą istotną sprawą są małe opory przepływu wody wewnątrz instalacji oraz brak problemów z jej odpowietrzaniem (rozumie i zna ten problem, każdy dobry instalator). Ze zmniejszoną ilością wody, wiąże się jeszcze jedna zaleta systemu radiatorowego – dużo mniejsze straty energii, mniejszy zład wodny a więc i niższe rachunki. Grzejnik 3THERMO zastosowany do systemu niskotemperaturowego jest idealnym uzupełnieniem dla źródeł energii odnawialnej, takich jak chociażby pompa ciepła czy kolektor słoneczny.

Z uwagi na odporność temperaturową instalacji 3THERMO (-35℃ do 145℃) możemy też zastosować go w układach wysokotemperaturowych a także mieszanych przy współpracy z konwekcyjnymi grzejnikami.

Konstrukcja grzejnika 3THERMO uniemożliwia powstania spękań tynku bez względu na grubość jego warstwy (może być bardzo cienka). Nie ma znaczenie również rodzaj zaprawy, sam grzejnik stanowi wzmocnienie konstrukcyjne dla tynku. W przeciwieństwie do innych ściennych systemów wodnych w ścianie nie powstają naprężenia wywołane rozszerzalnością termiczną PCV i nie ma konieczności stosowania specjalnych elastycznych tynków np Knauf MP75GF/Lekki. Uwaga: takie tynki niestety dodatkowo obniżają sprawność układu, gdyż posiadają wyższy opór grzewczy niż tynki tradycyjne.

Przy zastosowaniu 3THERMO nie powstaną też zjawiska znane z prądowych systemów ściennych - to jest brzydkie przebarwienie wzdłuż zainstalowanego pod tynkiem układu grzewczego. Przez grzejniki podtynkowe 3THERMO nie przechodzi energia elektryczna, która mogłaby wytworzyć pole magnetyczne. To właśnie pole magnetyczne wytwarzane wokół przewodu elektrycznego potrafi przyciągać ładunki zgromadzone w kurzu i tym samym tworzyć przebarwienia na ścianie.

Z uwagi na niezwykle cienką konstrukcję i brak naprężeń, grzejnik 3THERMO można zamontować nawet w warstwie kleju, tuż przed ułożeniem płytek ściennych.

uchwyty montażowe do grzejników podtynkowych 3THERMO

Niezwykle lekka konstrukcja (1,4kg) oraz dziecinnie prosty montaż, skracają czas instalacji przynajmniej o 80% w stosunku do innych systemów grzewczych. Wszędzie tam gdzie liczy się dotrzymanie krótkich terminów budowy 3THERMO sprawdzi się idealnie. Logistyka na budowie oraz korelacja różnych ekip monterskich i instalatorskich spędza „sen z powiek” niejednego kierownika budowy. A co gdyby ogrzewanie zainstalowała przeszkolona ekipa tynkarska, chwilę przed położeniem tynku? Konstrukcja radiatora przypomina podtynkową siatkę Rabitza, co dodatkowo ułatwia nakładanie tynku, a małe gabaryty radiatora (8mm) powodują, że nie wymaga on stosowania grubszych warstw tynku.

Cieńszy tynk i krótszy montaż to nie jedyna oszczędność. System został zaprojektowany jako obwodowy, oznacza to, że możemy łączyć grzejniki podtynkowe jeden po drugim, szeregowo. Oszczędzamy sporą ilość metrów bieżących instalacji, potrzebnej do transportu ciepłej wody.

Dodatkową zaletą grzejnika 3THERMO jest jego uniwersalność. Grzejnik można zamontować w posadzce i będzie wtedy funkcjonował jak zwykła "podłogówka".

Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie np. dla uzupełnienia mocy grzewczych pod oknami. Grzejnik 3THERMO można połączyć jedną linią z układami ściennymi nawet w systemie wysokotemperaturowym.*

*Grzejnik posiada naturalną blokadę, która uniemożliwia mu przekazanie wyższej temperatury niż 38℃ w układzie podłogowym. Jest to podyktowane względami zdrowotnymi oraz obecnymi przepisami ograniczającymi przekazywania wyższych temperatur na posadzki. Taka funkcja pozwala oszczędzić na dodatkowym wyposażeniu typu: dodatkowa instalacja niskotemperaturowa, układ mieszający itp.

Główne zalety grzejnika 3THERMO:
 • ściana dobrze akumuluje energię, lepsze wykorzystanie powierzchni
 • brak wilgoci i grzybów na ścianie, czystość
 • przesunięcie punktu kondensacji pary wodnej poza przegrodę
 • wzrasta termoizolacyjność ścian, aktywna przegroda
 • prostota montażu, oszczędność czasu
 • zamieniamy ścianę w grzejnik, estetyka
 • brak konwekcji powietrza, brudnych ścian
 • brak naprężeń, spękań tynku
 • mały zład wodny, mała pojemność grzejnika
Parametry grzejnika 3THERMO:
 • Grubość radiatora: 8,5mm
 • Złącze nyplowe: 12x2/17mm
 • Wymiary: 170cm x 60cm
 • Pojemność wody: 31ml (0,031L)
 • Waga: 1,38kg
 • Moc grzewcza dla 35℃: 90W
 • Moc grzewcza dla 60℃: 260W
 • Max ilość grzejników na jednym obwodzie: 15 szt.
Jesteś zainteresowany? Masz pytania?


Technologia 3THERMO Zobacz prezentację wideo